Банош. Яка ж гуцульська кухня без кукурудзяної каші

Другі страви - страви з м'яса (зі свинини, з яловичини, з курки і з індички), страви з риби, з грибів і з овочів
Liska
Зареєстрований: 30 июл 2017, 09:07

Непрочитанное сообщение Liska » 14 авг 2017, 21:22

Банош - традиційна гуцульська страва, дуже популярна не лише в Яремче, а й Закарпатті та Прикарпатті. Банош - це кукурудзяна каша, приготована не на воді, а з додаванням сметани або кислого молока. Свій рецепт баношу я привезла з одного чудового ресторану в Мукачево, де його подавали запеченим в горщику з бринзою і грибами.

Це, дійсно, дуже смачно.

Каша з кукурудзяної муки популярна в багатьох країнах. У Молдавії це мамалига, в Італії -полента, а в Україні - банош. Банош може бути гарніром до м'яса або до риби. Або цілком окремою стравою для вечері. Краще подавати його з салатом зі свіжих овочів.

Для приготування нам знадобиться кисле молоко максимальної жирності. Найкраще, якщо є можливість, приготувати його самостійно з домашнього молока, воно жирніше будь-якого магазинного.

Кисляк повинна бути не перекислим і не гірчити. Чим смачніше у вас буде кисле молоко, тим смачніше буде ваш банош.

Отже, 3 склянки окропу доведіть до кипіння, 2 склянки кислого молока додайте в окріп. Молоко згорнеться. Не лякайтеся, саме так і повинно бути. Злегка підсолити рідину що утворилась, але без фанатизму, тому що ще буде солона бринза.

Зменшіть вогонь до мінімуму. Якщо є, поставте каструлю на розсікач.

1 стакан кукурудзяної крупи самого дрібного помелу тонкою цівкою всипте в окріп, інтенсивно помішуючи (краще довгою дерев'яною ложкою), щоб не утворилося грудок, і каша не прилипла до дна.

Варіть до готовності каші. Це, приблизно, 10-15 хвилин. Повинна вийти кукурудзяна каша консистенцією трохи густіше, ніж рідка манка. Вона потім додатково загусне в духовці. Залиште кашу остигати.

Гриби крупно поріжте. Для цього рецепта підійдуть печериці або гливи. Ідеально, звичайно, свіжі білі гриби, але вони, на жаль, не завжди доступні.

Обсмажте гриби до готовності на дуже невеликій кількості рослинного масла. Разом з грибами можна обсмажити і цибулю, нарізану великими шматками. В кінці смаження гриби потрібно трохи присолити (пам'ятаємо про бринзу!) і додати спеції за смаком: чорний перець, коріандр, базилік...

Як можна більш суху бринзу натріть на середню або дрібну тертку. Чим сухіша бринза, тим дрібніша терка.

Далі нам потрібно глибокий глиняний горщик, досить великий, щоб у нього вмістилося хоча б 3-4 порції каші, ну або скільки людина буде у вас за столом. Подача баношу не порційна. Горщик з кашею ставиться на стіл, і кожен набирає з нього собі на тарілку за бажанням.

Пензликом або ваткою змастіть всередині горщика рослинним маслом. І викладайте шарами: каша - гриби - бринза... Товщина шару каші - до 3 см, не більше. Верхній шар - обов'язково каша.

Закрийте горщик кришкою і поставте його в уже розігріту до 140-160 градусів духовку приблизно на 40 хвилин.

Потім дайте трохи охолонути і можна подавати на стіл. Зварений таким чином банош виходить дуже і дуже ніжним.

Kleopatra
Зареєстрований: 28 авг 2017, 11:32

Непрочитанное сообщение Kleopatra » 03 сен 2017, 07:53

Бачила по телевізору як готують банош то ніякого молока, в печі, лише сметана і кукурудзяна крупа.

Remark
Зареєстрований: 26 июл 2017, 21:43

Непрочитанное сообщение Remark » 21 сен 2017, 19:46

Перебуваючи в Карпатах завжди, у всіх ресторанах беру банош. По суті блюдо одне, по виконанню дещо відрізняється. Самий смачний банош я замовляв в Буковелі в ресторані Фільварок. Він кардинально відрізняється від баноша в ресторанах київської області.
Без зайвої скромності, я можу приготувати багато чого. Історія цих знань і умінь лежить в моєму суперечливому минулому, з часів роботи з багатьма відомими київськими ресторанами.
Перепробував купу рецептів з інтернету. Виходить а ля манка. Ну ніяк не банош. Як приготувати смачний, повітряний (як йогурт! знавці мене зрозуміють) банош?
Цікавлять особливості крупи і досконально процес.
Гори, як ноги жінки, чим вище - тим більше захоплює дух

Meh
Зареєстрований: 31 июл 2017, 17:12

Непрочитанное сообщение Meh » 29 сен 2017, 09:12

Пробував не один раз той банош що подають в кафе в Карпатах. Ну не вражає він мене, що саме там смачного. Розумію якщо побігати по горам чи покататись на лижах цілий день то й трава буде смакотою. Але м’ясо, гриби та й самий простий борщ куди більш смачніший ніж той банош. Так, в горах, куди йдуть пастухи борщу не навариш, а сметана є від корів, а крупу не важко привезти, то й мусять їсти той банош, а так нічого в ньому дуже смачного.
Життя – це свято, дароване обраним, тож насолоджуйтесь тим що саме вам випала така можливість

Senirita
Зареєстрований: 13 дек 2017, 14:23

Непрочитанное сообщение Senirita » 05 июн 2018, 12:42

Насправді смачно й не надто важко приготувати і для різноманіття слід обов’язково спробувати я готую дуже легко - склянку сметани розвести до літра теплою (не гарячою водою), поставити на вогонь, коли почне закипати - додати дуже дрібну кукурудзяну крупу (майже борошно - але все-ж крупа, борошно сильно збивається грудочками), я брала чайну чашку (170 мл) крупи, висипала в рідину, солила за смаком. Варити, помішуючи, на повільному вогні до готовності, потім зняти з вогню, укутати хвилин на 20-30. Кожному в тарілку додати за бажанням тертий сир або шкварки з цибулею. Я не гуцулка, але виходить не гірше ніж в місцевих.

Smilivec
Зареєстрований: 21 ноя 2017, 14:55

Непрочитанное сообщение Smilivec » 05 июн 2018, 17:55

Я з кукурудзяною крупою ніяк не міг розібратися. Виходи не банош, а мамалига. буваючи в гуцульському краю їв банош зі шкварками, бринзою і смаженими карасями. дуже у них там це смачно роблять, є там одне місце... був рік тому і мені там розповіли нюанси.
1. кукурудзу самі мелють. свою.
2. варять в чавунці або казані.
це два принципових моменти. мамаличку їв там в селі одному, варять в сметані і теж в казані і ретельно вимішують. це важливо. тоді крупа виходить м'якою і просочується всією смакотою. додають бринзу, до речі, в чималій кількості.
з магазинної крупою після чималих експериментів придумав таке: промиваю, викладаю на пательню і злегка обсмажую, помішуючи, поки вона не стає ніби повітряною і крупинки відокремлюються одна від одної. виходить приблизно так як домашній банош...

Зареєстрований: 10 фев 2018, 20:16

Непрочитанное сообщение Karma » 13 июн 2018, 15:30

Підкажіть де самий смачний банош можна поїсти в Яремче. Пробував я вже його не раз, чогось не вразив – каша та й годі, а тут пишуть що смакота. Тож подумав може я не там де потрібно пробував

Ответить

Повернутись у розділ «Другі страви»