Як приготувати чай з Іван-чаю

Все про здоров’я та його підтримку. Лікарські трави та рецепти лікування зо допомогою народної медицини.
Liska
Зареєстрований: 30 июл 2017, 09:07

Непрочитанное сообщение Liska » 24 сен 2017, 21:11

Хочу поділитися своїм досвідом приготування чаю з Хаменерія вузьколистого, якого в народі називають Іван-чай.

Все по порядку: заготовляю листя з початку цвітіння і до кінця його (квіти окремо і рідко коли заготовлюю), обов'язково ретельно полощу в великому обсязі води, потім підсушую при кімнатній температурі розсипавши їх тонким шаром на розстелену чисту тканину (добре вбирає вологу після миття), на столі або стелажі. Для прискорення процесу можна використовувати простий вентилятор.

Після підсушування листя стає м'яким і не ламаються, втрачають приблизно 1/2 обсягу і маси, після чого я їх пропускаю через м'ясорубку з решіткою з 2-3 отворами, такі грати бувають в комплекті з м'ясорубкою або продаються окремо. Пробував через дрібну решітку, але тоді виходить каша, та й крутити важко. Краще використовувати стару м'ясорубку з алюмінію, і важливо щоб вона нічим не пахла, інакше цей запах може перейти в майбутній чай, що не є добре. Можна використовувати звичайно і класичний спосіб зминання листочків руками, але повірте, це пекельна праця, я пробував, просто раніше не було різної кухонної техніки. А через м'ясорубку виходить рівномірніше і краще ніж руками. Потім це місиво укладаю злегка ущільнивши в нержавіючу або емальовану каструлю або глибоку чашку і накриваю чистим і мокрим вафельним рушником або іншою тканиною (обов'язково), залишаю на ферментацію приблизно години на 3-3,5 при температурі 25 -27° С. При ферментації температура цієї маси підвищується приблизно до 40° С і це нормально, адже йде процес бродіння соку під впливом кисню.

Приблизно через годину-півтори почнеться з'являтися квітково-фруктовий запах, і коли він досягне приємною концентрації, а це приблизно 3-3,5 години, процес ферментації припиняємо і приступаємо до процесу гранулювання і сушіння.

Щоб приготувати чорний чай, отриману масу я ще раз пропускаю через м'ясорубку з тієї ж решітки і розкуйовдивши отримані гранули розсипаю їх на деко і ставлю в духовку при температурі 90-110° С.

При висушуванні гранул періодично їх ворушити і перемішую, а до закінчення сушіння температуру знижую до 80-90° С. Просохлі чаїнки повинні розламуватися при стисненні пальців, але не розсипатися в пил (краще мало не досушити в духовці і досушити при кімнатній температурі).

Після висушування отриманий чай пересипаю в паперові пакети на яких роблю напис з інформацією, коли зібраний лист, скільки часу проходила ферментація, сушка і т.д.

З цього ж підв'яленого листя можна приготувати і зелений слабо ферментований чай. Робиться це так: після підсушування листя їх так само пропускаємо через м'ясорубку і без всякої ферментації ставимо в духовку для просушування.

Смак і колір цих чаїв дуже різниться. Все на любителя. До готового чаю можна додати будь-які ароматні сушені трави. Заварювати Іван-чай потрібно окропом і не менше 5 хвилин, після першої заварки його можна заварювати ще раз 5-6, але тільки не даючи йому остигати. Особисто мені подобається третя заварка. А взагалі, особисто для себе, я заварюю так: насипаю в скляну або фарфорову кружку 350 мл 2 ч.л. сухої заварки, заливаю окропом, накриваю кружку кришкою або паперовою серветкою і чекаю 3-5 хвилин, після чого п'ю прямо кружки не проціджуючи періодично підливаючи окропу.

Swen
Зареєстрований: 08 сен 2017, 17:17

Непрочитанное сообщение Swen » 25 сен 2017, 09:33

Дякую за рецепт, варто спробувати саме за рецептом приготувати, бо просто заварений висушений іван-чай зовсім ніякий, мутний та несмачний напій.

Ответить

Повернутись у розділ «Народна медицина. Лікарські трави. Здоровий спосіб життя»